TERAZ CZYTASZ: Zakochani w motoryzacji
Mateusz 14.02.2018
Mateusz
Podziel się:Share on FacebookTweet about this on Twitter

Miłość według jednej z definicji jest uczuciem – rodzajem relacji międzyludzkiej, ale czy zawsze? Wiemy o tym, że niektórzy ludzie kochają dobra materialne takie jak pieniądze, przedmioty, zwierzęta, władzę, a nawet samych siebie. Objawia się to wzmożonym myśleniem o swoim celu, wyobrażaniem sobie tego czegoś i planowaniem przyszłości z tym czymś. Dla jednych będzie to najnowszy smartfon z kolejnymi poprawionymi parametrami, a dla kogoś innego może to być czworonogi kompan z którym można wyjść na spacer. Prawdziwi kibice mają swoje ulubione drużyny z którymi się utożsamiają, dla których poświęcają wolną chwilę na arenie zmagań lub wspierają trzymając kciuki przed ekranem telewizora, komputera czy innego przenośnego urządzenia.

Miłośnicy dwóch i czterech kółek są właśnie trochę jak kibice sportowi. Wielu z nich jest podzielona i sympatyzuje z konkretnym markami. Jeśli ktoś widzi tylko pozytywne elementy w niemieckich markach grupy Volkswagena, to z niesmakiem spogląda w stronę włoskich czy francuskich produktów i odwrotnie. Zrzeszając się w stowarzyszenia stajemy się członkami społeczności, która wymienia się informacjami i wiedzą na temat zastosowanych rozwiązań. Fani danej marki spotykają się spontanicznie aby czasami wymienić poglądy na temat zakładanych modyfikacji czy też pochwalić się zmianą parametrów technicznych. Zloty to takie mistrzostwa w których w różnych konkurencjach, gdzie startują samochody i ich właściciele. Mogą to być konkursy piękności, sprawnościowe jak rywalizacja na dystansie 1/4 mili.

Jeśli po wyjściu z samochodu właściciel się za nim ogląda to znaczy, że dokonał dobrego wyboru i jest w dalszym ciągu zafascynowany swoim egzemplarzem. Kupując nowe auto możemy wybrać interesujący nas kolor albo zmienić całkowicie malowanie auta używanego według pomysłu czy też dostępnych środków finansowych. Do atrakcyjnego nadwozia należy dobrać odpowiednie felgi i ogumienie. W tym wypadku nie działa stwierdzenie „małe jest piękne”. Rozmiar koła im większy tym lepszy i samochód po zmianie wygląda na mocniejszy niż jest w rzeczywistości. Dbałość o cztery kółka dostrzegli producenci, którzy oferują różnego rodzaju akcesoria, które można samodzielnie zamontować by wyróżnić nasz model od reszty. Auto może być najcenniejszą rzeczą jaką posiadamy więc zabezpieczanie nadwozia folią czy powłokami ceramicznymi nie jest fanaberią zamożnych. Odpowiednie kosmetyki pomagają utrzymać lśniącą karoserię czy zabezpieczyć wnętrze przed wcześniejszym zużyciem. Ktoś kto przejmuje się każdą rysą na samochodzie z pewnością nie zabierze go do myjni automatycznej, ale powierzy go w ręce specjalistów lub jeśli nie ma zaufania do ludzi to samodzielnie wykąpie swój wóz. Takim kierowcom termin jak SPA nie kojarzy się wyłącznie z odnową i pielęgnacją ciała

Tak jak mężczyźni czy kobiety oglądają się za starszymi od siebie osobnikami,  tak też jest z pojazdami. Niektórych nie interesuje sterowanie funkcjami za pomocą gestów, mowy czy używanie wirtualnych przełączników. Duża różnica wieku nie jest większym zmartwieniem podobnie jak nieidealny wygląd. Nie zawsze liczy się bezawaryjność, bo tacy właściciele lubią samodzielnie naprawiać swój najcenniejszy skarb. Często takie pojazdy są projektami, którym poświęca się wolny czas dłubiąc pod maską żeby utrzymać oldtimera przy życiu. Przywrócenie do pełnej sprawności samochodu nie jest końcem zainteresowania, bo następnym etapem jest chwalenie się swoim dziełem na wystawach, zlotach i pokazach. Kiedy nie jest się w stanie poruszać trzeba poszukać odpowiedniego właściciela, który zadba o nasze auto. Naprawdę cenne i wyjątkowe egzemplarze zostają dalej w rodzinie przechodząc na kolejne pokolenia. Miłością do czterech kółek można zaszczepić kolejne generacje motomaniaków i tak często synowie, a czasem i córki, otrzymają w spadku niezły kawał motoryzacyjnej historii.

Już niedługo auta będą w stanie zastąpić nawet partnera. Po wprowadzeniu trybu jazdy autonomicznej auto będą w stanie odwieźć zmęczonego właściciela do jego własnego domu, unikając ryzykownej i niebezpiecznej jazdy po imprezie czy w godzinach nocnych. Do tego należy dodać, że w przeciwieństwie do ludzi nie będą narzekać na warunki transportu oraz nie będą komentować stanu fizycznego właściciela udającego się na spoczynek. Nie ma przecież nic gorszego niż wyczerpany kierowca za kółkiem zagrażający sobie i innym uczestnikom ruchu.

Niestety są też ludzie, którym auta służą wyłącznie do przemieszczania się i nie dbają o kondycję silnika czy stan nadwozia. Od takich osób nie warto kupować samochodu, bo zaraz się może okazać, że trzeba naprawić coś, co sporo kosztuje. Niektóre zniszczenia we wnętrzu trudno usunąć albo nie jest łatwo pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Najlepiej samochód nabyć od kogoś kto o niego dbał i wymieniał części, płyny eksploatacyjne nawet przed okresem/przebiegiem określonym przez producenta. Nie jest łatwo się rozstać z ukochanym pojazdem, ale czasami warunki życiowe wymagają zmian. Powiększenie rodziny powoduje szukanie pojemnych kombiaków czy w ostatnim czasie modnych SUV-ów. Lub koszty napraw naszego starego, poczciwego auta mogą dojść do takiego poziomu, że przewyższą wartość samochodu – wtedy warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem.

14 lutego to święto zakochanych więc może warto tego dnia kupić prezent naszym czterem kółkom…


Mateusz
Miłośnik wszelkiego rodzaju nowości motoryzacyjnych głównie tych jeżdżących na 4 kołach :) Motoryzacja i fotografia to moje pasje rozwijane od najmłodszych lat.