TERAZ CZYTASZ: Audi Sport Days w Audi Centrum Gdańsk
Mateusz 28.05.2018
Mateusz
Podziel się:Share on FacebookTweet about this on Twitter

Do salonu Audi Centrum Gdańsk wjechały najmocniejsze modele z Ingolstadt, a ma to związek z oficjalnym otwarciem działu Audi Sport u trójmiejskiego dealera niemieckiej marki. Fani czterech pierścieni mogli w jednym czasie zobaczyć i wypróbować modele od RS 3 do RS 7 i zakończyć na wyjątkowym R8. Jest tylko kilka miejsc w Polsce, które otrzymały możliwość sprzedaży topowych odmian i właśnie jedno z nich w minioną sobotę odwiedziliśmy.

Takie wyzwanie oznaczało kontakt z samochodami, które nie są zabawkami dla kogoś bez doświadczenia i umiejętności. Najprostsze Audi A3 ma 150 KM, a w przypadku RS 3 jest pod maską 400 KM. Przyspieszenie do setki zajmuje w tej wersji 4.1-sekundy, czyli dokładnie dwa razy szybciej niż ma to miejsce w odmianie 1.5 TFSI. Audi RS 3 ma tą zaletę, że nie jest dużym i ciężkim samochodem, a to jest odczuwalne w prowadzeniu i daje wiele radości z jazdy.

Audi RS 4 i RS 5 łączy wspólna 6-cylindrowa jednostka napędowa 2.9  TFSI znana chociażby z Porsche Panamera. Różnica jest taka, że produkt ze Stuttgartu ma o 10 KM mniej. Rodzinne kombi czy coupe legitymują się mocą 450 KM. Większe wymiary RS 4 sprawiają, że wygodniej podróżować mogą dorośli pasażerowie i bagażniku znajdzie się miejsce na większe ładunki. Stały napęd quattro gwarantuje więcej przyjemności z jazdy.

Czekamy na następców dla Audi RS 6 i RS 7, bo na tle pozostałych aut nie wyglądają już tak świeżo. Nie oznacza to, że się źle prezentują, bo to nadal świetne modele tylko bez najnowszych gadżetów. Kto wie czy kolejna generacja, będzie jeszcze taka agresywna jak aktualne V8 o pojemności 4.0-litra. W wersji performance do dyspozycji kierowcy jest 605 KM i 700 Nm. W przypadku ważącego 2025 kg kombi start od 0 do 100 km/h zajmuje 3.7-sekundy, a prędkość maksymalna może wynosić nawet 305 km/h.

Na szczycie oferty Audi jest R8, któremu do napędu służy silnik benzynowy V10 o pojemności 5.2-litra i może to być ostatni taki samochód w obliczu kolejnych ograniczeń emisji spalin. Jeśli w nazwie znajduje się dopisek plus, to za plecami kierowcy i pasażera znajduje się aż 610 KM. To zupełnie inna liga pojazdów, bo nawet do setki R8 urywa kolejne dziesiąte części sekundy w porównaniu z RS 6. Na ekranie przed oczami kierowcy wartość 100 km/h pojawia się już po 3.2-sekundy. 330 km/h to maksymalna prędkość auta i to już klasa porównania do włoskich sportowych aut jak Ferrari czy Lamborghini.

Wrażenia z jazd taki modelami są naprawdę niesamowite. Slogan „Przewaga, dzięki technice” nie jest tylko pustym stwierdzeniem działu marketingowego, ale jest poparty świetnymi rozwiązaniami, które podnoszą osiągi. Napędu quattro nie trzeba opisywać, bo już każdy wie jak to działa od wielu lat. Oprócz świetnych osiągów są też pozytywne wrażenia z jazd. Można spokojnie zrezygnować z uruchamiania systemu audio na rzecz rozkoszowania się dźwiękiem silnika czy też wydechu. Spokojna jazda w ułamki sekund może się zmienić w emocjonujący sprint, a w razie potrzeby można prawie w miejscu się zatrzymać.

Samochody Audi mogą spokojnie stawać do rywalizacji z pozostałymi niemieckimi konkurentami. Jeśli ktoś się chce przekonać o tym na własnej skórze to zapraszamy do trójmiejskiego dealera Audi Centrum Gdańsk.

Audi R8 V10 plusAudi R8 SpyderRS 4 Avant
RS 5 CoupeRS 6 Avant performance

 


Mateusz
Miłośnik wszelkiego rodzaju nowości motoryzacyjnych głównie tych jeżdżących na 4 kołach :) Motoryzacja i fotografia to moje pasje rozwijane od najmłodszych lat.